اسب درمانی روشی ناشناخته اما شماری از پزشكان برای برخی بیماریهای سخت از قبیل اوتیسم ، ام اس و یا حتی كمر درد پیشنهاد می كنند.

اسب درمانی در كشورهای پیشرفته بعنوان روش درمانی پذیرفته شده اما در ایران هنوز ساز و كارهای لازم خود را نیافته و هزینه های بالا در كنار نبود زیر ساخت ها مانع استفاده از این روش می شود.

میتوان اسب درمانی را علاوه بر اشتغالزایی ،ارمغانی از سلامت و شیوه ای درمانی برای بهبود برخی از بیمارها مانند استرس، افسردگی ،درد معده ، فلج مغزی و اوتیسم دانست.

توسعه این صنعت بین المللی یكی از پایه های صادرات است؛ صنعتی كه در بخش گردشگری سلامت به عنوان علم مهندسی اسب درمانی نام گرفته است.

سه دانشگاه در ایران ، رشته تكنولوژی پرورش اسب را آموزش می دهند اما این صنعت و رشته های وابسته به آن می تواند با همدلی و توسعه متعامل مسئولان كشور به صورت موفقیت آمیز سبب رشد روزافزون كشوردراین صنعت شود.

با اشاره به جایگاه عظیمی كه این رشته در پهنه اقتصاد جهانی دارد ، پرورش اسب ، صنعت ششم و پر قدرت كشور آلمان است و ما با داشتن یكی از اصیل ترین نژادهای جهان تحت عنوان اسب اصیل عرب در دنیا شناخته شده ایم و در دهه اخیر در نقاطی از ایران سرمایه گذاری های كلان و پیشرو در این زمینه انجام شده است.

اسب درمانی برای بیمارانی كه از ناحیه كمر و اندام حركتی دارای مشكل جسمی هستند موثر بوده و به شكل تخصصی و علمی می تواند اثرات بهبود دهنده برای افراد مذكور داشته ودر مقوله درمان روان نیز برای بیماران روحی مانند افسردگی ، استرس های روحی مفید است.

سودمند بودن این روش برای بهبودی بیماران مبتلا به اوتیسم دیده شده و نتایج چشمگیری در پی داشته است و در هیاتهای سوارکاری شرایطی را فراهم آورده ایم تا افراد مبتلا به اوتیسم بتوانند در دوره های اسب درمانی شركت كنند و از نتایج سودمند آن بهره مند شوند.

اسب درمانی برای درمان دیگر بیماری ها از جمله ام اس ، فلج مغزی ، بیماری های روانی و ترك اعتیاد سودمند است واكنون روانشناسان بالینی معتقدند كه اسب سواری در القا آرامش نقش موثری دارد.

كارشناس مسئول توانبخشی و دفتر توانمند سازی نیز با تایید اسب درمانی برای درمان توانخواهان گفت: یكی از روش های درمانی بیماری هایی چوناوتیسم ، اسب درمانی است اما كودكان مبتلا به اوتیسم در بسیاری از مراكز به سختی پذیرش دارند.

برای درمان توانخواهان كارهای پژوهشی زیادی انجام شده ، اما مبتلایان اوتیسم مشكلات زیادی دارند هزینه های آموزش آنها بالاست وما حتی در تامین نیازهای اولیه آنها با مشكل مواجه می شویم .

اوتیسم نوعی اختلال مغزی است كه به طور عمده در كودكان و نوجوانان بروز می‌كند و نكته بسیار مهم در مورد كودكان اوتیسم این است كه كودك حین بازی و اسب سواری از محیط و فضای استرس زا دور می شود و در اثر تعامل و بازی با اسب به آرامش می‌رسد و میزان پرخاشگری و لجبازی او كه حاصل تنش و محرك‌های محیطی است ،كاهش می ‌یابد

آموزش هادرمانیسلامتیمتفرقه

اسباسب سواریدرمان جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *