هرساله بیش از یکصد میلیون گردشگر از آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشور چین بازدید میکنند. علاوه براین، چینی ها از طرق متنوع دیگری نیز برای ترویج فرهنگ گردشگری و افزایش درآمد خود، از این محمل استفاده می کنند، بدین صورت که علاوه بر میراث فرهنگی شان، میراث معنوی و پیشینه های باستانی خود را نیز در برنامه های گردشگران خود گنجانده اند. با این ترتیب، نه تنها گردشگر را با باورها، آداب و رسوم باستانی خود آشنا می کنند، بلکه آنان را با سبک زندگی امروزی، فرهنگ و نحوه مراودات خود همراه مي کنند، و در نهایت هم گردشگر را با جیبی خالی به کشور خویش باز می گردانند. به عنوان مثال، یکی از مصادیق بارز موارد یاد شده، دانش گیاهان داروئی، فرهنگ بهره گیری از داروهای طبیعی و “طب سنتی” چین است. “طب سنتی”، امروزه به عنوان یکی از میراث معنوی متعدد چینی ها مطرح است که در آن بیش از پنج هزار نوع روش درمانی ) از قبیل طب سوزنی، ماساژ درمانی و …( وجود دارد و جالب تر این که چینی ها در طب سنتی خویش، از بیش از شش هزار نوع ترکیب دارویی استفاده      می کنند!
چینی ها؛ بر خلاف برخی ملل صاحب تمدن کهن دیگر، علوم مربوط به طب سنتی ) این میراث معنوی خویش ( را همچون یک شی ء ارزشمند در لفافه نپیچیده اند و آن را بر روی تاقچه فراموشی نگذاشته اند، بلکه گردشگرانی را که به کشورشان سفر می کنند، برای آشنایی با این میراث دیرینه اشان، به مراکز طب سنتی دعوت می کنند و با استفاده از امكانات و روشهاي طبي طبيعي ) و غير از پزشكي رايج ( مثل استفاده از گياهان دارويي و گياه درماني، ماساژ، طب سوزني، آب درماني، گِل و لجن درماني و…، درآمدی هم برای خویش ایجاد می کنند.) بحثی که امروزه در بسیاری از کشورها تحت عنوان “گردشگری سلامت” مورد عنایت قرار گرفته است.( بنا به شواهد موجود چینی ها، “گردشگری سلامت” را در دو مقوله مجزای سنتی و مدرن در پیش گرفته و گردشگران خویش را بنا به خواست ها و سلائق مختلف مورد توجه قرار می دهند، از سويی طرفداران طب سنتی خود را با اتکاء به فرهنگ و تمدن غنی طب سنتی چین پذیرائی می کنند و از طرفی دیگر توریست های علاقه مند به طبابت روز را با آخرین دانش پزشکی، متدهای روز دنیا و مدرن ترین تجهیزات روز پزشکی مورد عنایت قرار می دهند.
بر اساس تحقیقات صورت گرفته، عموم كشورهايي كه بيشتر وارد عرصه توریسم درمانی سنتی شده اند، يا داراي پیشینه و ظرفيتهاي علمي و بومي آن بوده اند و يا توانسته اند آن را وارد و در کشور و فرهنگ خود نهادينه كنند.
ايران با توجه به موقعيت نسبتا” ممتاز جغرافيايي و در اختیار داشتن شرايط آب و هوايي و پوشش گياهي و جانوري متنوع و از همه مهمتر دارا بودن پيشينه و تمدن غني طب سنتی و همچنین پشتوانه عظیم دانش و تجربيات هزاران ساله اطبا و حکمای خویش، در خصوص موارد یاد شده مزایای فراوان دارد، و می تواند یکی از كشورهاي پيشرو در عرصه گردشگري سلامت مبتني بر طب سنتي و پزشکی روز باشد. اما نكته بسيار مهمي كه بايد به آن توجه داشت، اين است كه براي ايجاد و حفظ امتیاز انحصار این مهم ضروری است، که مباني مكتب عظيم طب سنتي ايران (طب ايراني) به درستي شناخته شده و دقيقا” مطابق با آن رفتار شود. بنا به اعتقاد صاحبنظران مربوطه، طب سنتي ايران داراي مباني و فلسفه بسيار عميق، منطقي و كاربردي است كه ريشه در هوش سرشار و تمدن عظيم ايرانيان دارد. ايشان معتقدند طب سنتی ایران با نگاهي عميق، كل نگر و واحد به طب سنتی یکی از جاذبه های گردشگری روح و جسم انسان نگریسته و سلامتي و بيماري انسان را به عنوان بخشي از طبيعت می نگرد و علاوه بر عنایت به بدن و جسم، توجه فراواني نيز به جنبه غيرمادي و روحيات انسان دارد.
“طب ايراني” به عنوانی علمی کهن و نهادینه در فرهنگ این مرز و بوم منحصر به چند روش محدود درماني نبوده و با تکیه بر اصل تقدم حفظ سلامتي بر درمان بيماري، در قدم اول به اصلاح سبك زندگي پرداخته و در گام هاي بعدي با ارائه راهكارها و تدابير درماني، با استفاده از داروهاي طبيعي و اقدامات دستي به درمان موثر و بنيادين بيماریها همت می گمارد. بنابراین طب سنتی ایران به عنوان مکتبی اصولی و کلاسیک ابعاد روحی، روانی آدمی را در کنار ابعاد جسمی انسان مد نظر قرار داده و با ژرف نگری خاص به تمامي جوانب یک انسان عنایت میکند. لذا نظر به مزایای مطلق و نسبی یاد شده، توجه ویژه به گردشگری طب سنتی در ایران و توریسم درمانی از اهم وظايف تمامي دست اندرکاران مربوطه است. وظیفه ای شرعی و ملی، كه امید است هر ایرانی با عنایتی بیش از پیش به فرهنگ و تمدن گرانقدر طب سنتی و پزشکی نوین کشور عزیزمان ایران، گامی موثر در رشد و توسعه گردشگری این مرز و بوم داشته باشد.

آموزش هااخباردرمانیزندگیسلامتیگردشگری

طب سنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *