توریست درمانی در ایران
گردشگری سلامت در ایران
به دلیل برخورداری از استانداردهای بالا در تحقیقات پزشکی و خدمات پزشکی، گردشگری سلامت ایران در جهان رواج یافته است. همچنين كمترين هزينه درمان باعث شده است كه ايران به عنوان يك مقصد مهم گردشگري سلامت در نظر گرفته شود. توریست های پزشکی ایران از دو نوع هستند:

برخی از مسافران مسافر از کشورهای همسایه هستند. یعنی ترکیه ، عراق ، آذربایجان ، پاکستان ، عمان و افغانستان. این گروه معمولاً به دنبال درمان های نجات بخش و جراحی های زیبایی مانند چشم پزشکی ، درمان ناباروری ، جراحی قلب باز ، جراحی ستون فقرات و پیوند عضو هستند. ایران همچنین دارای توریست های پزشکی است که از کشورهای پیشرفته تر به ایران می­آیند و بیشتر به دنبال روش های زیبایی، جراحی باریاتریک، جراحی پلاستیک، کاشت مو ، جراحی سینه و آستین معده هستند.

کشور ایران در زمینه­ی گردشگری سلامت دارای امکانات طبیعی و امکانات پیشرفته­ی پزشکی می­باشد و همین امر باعث پیشرفت این صنعت در ایران شده است. ایران دارای چشمه های آب معدنی در اکثر استانها، مناطق بیابانی مانند قم ، می­باشد و در زمینه­ی درمان ناباروری در مراکز درمانی در شهرهایی مثل یزد، تهران، شیراز و مشهد، خدمات دندانپزشکی، مراکز دیالیز و انواع آن، جراحی قلب ، جراحی پلاستیک، چشم پزشکی و ارتوپدی، پیوند مغز استخوان پیشرفت­های قابل توجهی داشته است که گردشگران سلامت را برای سفر به ایران ترغیب می­کند.

پتانسیل های گردشگری سلامت در ایران

ایران به عنوان یک مقصد گردشگری پزشکی از پتانسیل های بسیار خوبی برخوردار است. ارائه خدمات درمانی ارزان و با کیفیت بالا باعث جذب گردشگران پزشکی از کشورهای همسایه می شود. پتانسیل های مختلفی در کشور وجود دارد که می تواند در پیشرفت و ارتقای صنعت گردشگری سلامت در ایران تاثیرگذار باشد، تغییر اقلیم در ایران که ایران را به عنوانی کشوری چهار فصل معرفی کرده است، گل درمانی، شن و ماسه درمانی ، آب درمانی به کمک بیش از 1000 چشمه آب معدنی گرم و سایر جاذبه های طبیعی در زمینه سلامت انسان که نشان دهنده این است که ایران تعداد بیشماری از پتانسیل ها در زمینه گردشگری سلامت را دارد.

با استناد به مطالعات انجام شده در زمینه گردشگری سلامت می توان عنوان کرد که با استفاده از امکانات اقتصادی، کاهش موانع موجود در سیستم اداری و استفاده از الگوی پیشنهادی برای جهانی سازی خدمات بیمارستان برای تقویت پتانسیل­های گردشگری سلامت در ایران مفید خواهد بود. طبق این یافته ها، کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا و انگلیس با مدرن و ساختارهای پیشرفته مدیریتی و فناوری و هند و تایلند به دلیل موفقیت در ارائه خدمات بیمارستانی در آن سطح بین المللی بازاریابی موفق و همچنین ظهور فن آوری از کشورهای توسعه یافته در دهه گذشته نقش موثری در این زمینه داشته است.

کسانی که در ایران گردشگری پزشکی را مطالعه کرده اند معتقدند که مهمترین عوامل توسعه صنعت توریسم سلامت به منظور توسعه­ی استراتژی زیرساخت های عمومی به شرح زیر است: منابع انسانی استراتژی توسعه، استراتژی توسعه در سیستم های اطلاعاتی و بازاریابی و استراتژی توسعه در ارائه­ی محصول.

ايران همچنين داراي قابليت هاي پزشكي از قبيل توليد داروهای نوترکیب، سلولهای بنیادی، چشم پزشکی پیشرفته و درمان انواع سرطان می­باشد. همچنین، هزینه های پایین پزشکی در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکایی ، هزینه مسکونی پایین نسبت به هزینه های منطقه، مشترکات با مردم منطقه به همراه پتانسیلهای طبیعی ذکر شده از نقاط قوت گردشگری سلامت در ایران می­باشد.

با توجه به مطالب ارائه شده، کشور ایران با داشتن آب و هوای ایده آل و چهار فصل طبیعت ، جاذبه های گردشگری تاریخی ، مذهبی ، طبیعی و فرهنگی ، مراکز درمانی مدرن مجهز به نیروی انسانی متخصص با معیارهای بین المللی، شرایط فرهنگی مناسب برای مسلمانان ، تعداد زیادی ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و نیاز به مراقبت پزشکی دارند و تقاضای بالا خدمات پزشکی در منطقه، ایران پتانسیل بسیار خوبی دارد تا بتواند مرکز گردشگری پزشکی در منطقه باشد. مهمترین مزیت ایران با توجه به موضوعات استراتژیک و رقابتی ، قیمت های رقابتی خدمات پزشکی در مقایسه با استانداردهای جهانی و منطقه ای است. در مورد بخش های پشتیبانی و وابسته ، تنها مزیت ایران چندین دانشکده پزشکی آن است که می تواند نیروی کار مورد نیاز را تأمین کند.

ایران با این پتانسیل هایی که در گردشگری سلامت دارد، می تواند به عنوان مقصد اصلی گردشگری پزشکی برای کشورهای اسلامی در خاورمیانه پدیدار شود. با توجه به پتانسیل های موجود در این کشور ، ایران از نظر پتانسیل های گردشگری سلامت مزیت های زیادی برای ظهور به عنوان یک کشور پیشرو در گردشگری سلامت دارد. با این وجود، در زمینه های استراتژیک و رقابتی به توسعه نیاز دارد، در حالی که صنایع پشتیبانی و وابسته باید گسترش یابد.

اخباردرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *